Design a site like this with WordPress.com
Get started

Rowerem przez opolskie

W cyklu programów “Rowerem przez opolskie” pokazujemy ścieżki rowerowe , które łączą ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Opolszczyzny.

Gmina Leśnica

W pierwszym odcinku odwiedzamy atrakcje gminy Leśnica. Trasę rozpoczynamy w parku w Raszowej, kolejnym przystankiem jest Czarnocin, który ze względu na swoje położenie nazywane jest “Śląską Szwajcarią”. Następnie pojedziemy w kierunku Góry św. Anny, licznie odwiedzanej przez pielgrzymów i turystów. Ostatnim punktem będzie Geopark czyli dawny kamieniołom, który można oglądać z platform widokowych. Wszystkie te miejsca łączą nie tylko urokliwe trasy rowerowe, ale również orienteering czyli aktywna forma turystyki dla całej rodziny.

Gmina Gogolin

Dawny Gogolin słynął z eksploatacji na skalę przemysłową miejscowego złoża wapienia. Stąd ważnym elementem gminy są pozostałości po przemyśle wapiennym, czyli piece wapiennicze. Te, które znalazły się na naszej trasie czyli tuż obok Pl. Benedyktyńskiego, zostały odrestaurowane i wpisane do rejestru zabytków.

Gmina Kluczbork

Mieszkańcy Kluczborka bardzo często korzystają z leśnych tras rowerowych łączących miasto z kąpieliskiem nad zbiornikiem w Ligocie Górnej albo z Bąkowem, gdzie znajduje Ośrodek Turystyczno Wypoczynkowy uznawany za jeden z najlepszych campingów w kraju. W programie odwiedzamy oba te miejsca.

Gmina Namysłów

Od “serca miasta” rozpoczynamy przemierzanie tras rowerowych gminy Namysłów. Gminne ścieżki rowerowe nie koncentrują się tylko w obrębie miasta. Jedna z częściej uczęszczanych przez mieszkańców tras rowerowych prowadzi z Namysłowa nad zalew w Michalicach. To sztucznie utworzony zbiornik retencyjny na rzece Widawie, który w ciepłe dni przyciąga okolicznych mieszkańców.

Gmina Łubniany

Z Opola przejechaliśmy asfaltową ścieżką do Brynicy. Jadąc tą trasą warto zajrzeć do dworu myśliwskiego Hubertus. Z Brynicy leśnymi trasami pojechaliśmy w kierunku Dąbrówki Łubniańskiej. W tamtejszych lasach znajduje się Studzionka czyli XVIII – wieczna kapliczka, której nazwa wywodzi się od znajdującej się w niej studzienki z wodą słynącą z leczniczych właściwości. Na leśnej trasie można zobaczyć również polodowcową wydmę. Ostatnim przystankiem była stadnina koni Kalinówka. Jak się okazuje na terenie gminy Łubniany jest sporo stadnin, sprzyja temu położenie gminy, stąd też pomysł na rozwój turystyki konnej.

Gmina Izbicko

Przechodzi tu kilka odcinków Śląskiej Sieci Tras Rowerowych. Rozpoczynamy w Poznowicach, to miejscowość z zabytkowym kościołem. Następnie jedziemy do Otmic. Warto tam zwrócić uwagę na tablicę upamiętniającą istnienie lotniska. A zebrać siły na dalszą jazdę można w “Zielonym Zakątku” to teren rekreacyjny, z którego chętnie korzystają mieszkańcy.

Gmina Wilków

Na terenie gminy znajdują się dwie farmy wiatrowe, prowadzące do nich drogi techniczne chętnie wykorzystywane są przez mieszkańców jako trakty rowerowe. W poszukiwaniu malowniczych krajobrazów warto się nimi przejechać.

Gmina Turawa

Chętnie odwiedzane przez mieszkańców Opola i okolic. Licznie przyjeżdżają tu także turyści spoza Opolszczyzny – mowa o Jeziorach Turawskich. To właśnie gminę Turawa przemierzamy w kolejnym odcinku programu “Rowerem przez Opolskie”. Jeziora odzyskują dawny blask, przybywa domków letniskowych, wzbogacana jest także infrastruktura wokół jezior, w tym ta rowerowa.

Gmina Prudnik

W programie “Rowerem przez Opolskie” tym razem jedziemy na południe regionu. Przemierzać będziemy trasy w gminie Prudnik. Wystartujemy z serca gminy czyli prudnickiego rynku, skąd pojedziemy miejskimi trasami do Muzeum Ziemi Prudnickiej, gdzie można zwiedzać wystawę poświęconą Stanisławowi Szoździe.

Szlakiem brzeskich polichromii

W tym odcinku przemierzamy szlak średniowiecznych polichromii brzeskich. Malowidła zdobią ściany i stropy zabytkowych kościołów w okolicach Brzegu. Jest to największe skupisko tego typu dzieł w Polsce. Promocją szlaku polichromii zajmuje się m.in. Lokalna Grupa Działania Brzesko-Oławska Wieś Historyczna.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s